صفحه نخست    l    تماس با مدیر    l    نسخه موبایل    RSS    l   
 • ویژگی های جامعه منتظر ظهور منجی

  بشر از روزی كه پا به عرصه گیتی نهاده در آرزوی یك زندگی اجتماعی خوش و سعادت‌بخش است، و در راه رسیدن به آن تلاش و كوشش می‌كند و همیشه از جان و دل خواستار یك عصر درخشان و اجتماع صالحی است كه ظلم و تعدّی در آن نباشد....

  ادامه مطلب ...
 • امام ، پناه از شیطان

  یکی از مهم ترین شؤون امام علیه السّلام که تأمین کننده‌ی اساسی ترین نیاز ما به ایشان است، ملجأ و پناه بودن امام علیه السّلام است...

  ادامه مطلب ...
 • عرصه‌های مشترک عامه و خاصه در موضوع مهدویّت

  یکی از موارد اتفاقی بین شیعه و اهل سنّت در قضیه‌ی مهدویّت، اتفاق بر اصل آن است. امت اسلامی ـ به غیر از گروهی اندک از غربزدگان و روشنفکر نمایان مانند احمد امین مصری ـ بر این مسأله اتّفاق دارند که ...

  ادامه مطلب ...
 • زن منتظر و منتظر‌پروری

  در طول تاریخ تشیع، یكی از نقش‌های بی‌بدیل زنان، دفاع از ولایت و تلاش برای حفظ این ارزش الهی بوده است، به ویژه در عصر غیبت كه تقریباً امكان ایفای نقش مردان برای دفاع از ولایت، به سبب اختناق شدید، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه برای حفظ فرهنگ مهدویت در جامعه نقش آفرینی كرده‌اند...

  ادامه مطلب ...
 • ما بی صاحب نیستیم !

  آقای شیخ حیدرعلی مدرس اصفهانی فرمود: « یکی از مواقعی که من به حضور مقدس حضرت بقیة الله ارواحنا فداه ( یا یکی از اصحابشان ) مشرف شدم و ایشان را نشناختم، سالی بود که اصفهان بسیار سرد شد و نزدیک پنجاه روز آفتاب دیده نمی شد و مدام برف می بارید. سرما بحدی شد که نهرهای جاری یخ بسته بود. ...

  ادامه مطلب ...
ما مامور به تلاش برای دیدن حضرت نیستیم بلکه وظیفه خود را به عنوان منتظر واقعی بشناسیم و عمل کنیم و ادعای ملاقات را از هر کسی نپذیریم ، بسیاری از مواردی که در این زمینه ادعا می شود هیچ دلیلی بر این که کسی که دیده شده امام زمان(عج) بوده وجود ندارد اما لازم است که درباره بحث امکان دیدار با امام زمان(عج) به نکاتی اشاره کنیم :

1- عبید بن زراره می گوید :« از امام صادق (ع) شنیدم که می فرمود :«مردم امامشان را از کف داده اند ، او در موسوم حج ، بر اعمال مردم ناظر است ، آنها را می بیند ولی آنها او را نمی بینند ».(1)

2- از امام رضا (ع) درباره قائم(عج) سوال شد ، فرمود : جسمش دیده نمی شود ، و نامش برده نمی شود . (2)


3- حسن بن علی بن فضال می گوید : از امام رضا (ع) شنیدم که فرمود : « خضر(ع) از آب حیات نوشید و تا نفخ صور زنده است ، نزد ما می آید ، به ما سلام می کند ، صدایش را می شنویم اما خودش را نمی بینیم . »تا اینکه فرمود : « و خداوند ، در دورۀ غیبت ، به وسیلۀ او غربت و تنهایی قائم ما را به انس و الفت بدل خواهد کرد . (3)

4- ابوهاشم جعفری می گوید :« شنیدم که امام هادی (ع) فرمود :«جانشین من فرزندم حسن است ، با جانشین بعد از جانشین چه خواهید کرد؟» عرض کردم : « فدایت شوم چرا چنین چیزی می فرمایید؟» فرمود : « زیرا شما خودش را نمی بینید و جایز نیست با نامش از او یاد کنید .» عرض کردم ، « پس چگونه از او یاد کنیم ؟» فرمود : « بگویید حجت آل محمد »(4)

5- در بخشی از حدیث حکیمه دختر امام جواد(ع) آمده است :« ...خداوند ، ولی الله را از دیدگان بندگانش پنهان می کند و هیچکس او را نمی بیند تا اینکه جبرئیل اسبش را به او تقدیم می کند تا آنچه در علم خدا شدنی است انجام گیرد.»(5)

6- امام صادق (ع) فرمود : امیرالمومنین علی(ع) فرمود : « بدانید که زمین از حجت خدا خالی نیست اما خداوند به واسطۀ ستم و نادانی مردم ، دیدۀ ایشان را از دیدارش می پوشاند ، و اگر زمین لحظه ای از حجت خدا خالی باشد اهلش را در خود فرو خواهد برد ، اما حجت خدا ، مردم را می شناسد ولی مردم او را نمی شناسند همان طور که یوسف ، مردم (برادرانش) را می شناخت و آنها او را نمی شناختند.»(6)

7- اسحق بن عمار می گوید :« قائم(عج) دو غیبت دارد ، یکی طولانی و دیگری کوتاه ، در اولی(کوتاه) جز شیعیان خاص او کسی از محلش اطلاع ندارد و در دومی (طولانی) جز دوستان خاصش کسی مکانش را نمی داند .»(7)

از روایات اینگونه بر می آید که مقصود از ندیدن آن حضرت بعد از دورۀ غیبت صغری ، این است که گرفتن دستورات دینی از آن حضرت ، به طور مستقیم و بدون وساطت نواب اربعه ، ممکن نیست ، ولی ملاقات بعضی خواص برای انجام کاری غیر از گرفتن دستورات دینی ، که وظیفه نواب اربعه است ، غیر ممکن نیست حال آنکه با مطالعه زندگی بعضی از بزرگان و نخبگان اینگونه بر می آید که آن حضرت را زیارت کرده اند و در این هیچ تردیدی نیست.پی نوشت :
م.حسرتی
1-    اثبات الهداه،ج3،ص443،روایت19

2-    اثبات الهداه،ج3،ص477،روایت170
3-    اثبات الهداه،ج3،ص480،روایت181
4-    اثبات الهداه،ج3،ص490،روایت229
5-    اثبات الهداه،ج3،ص506،روایت315
6-    اثبات الهداه،ج3،ص532،روایت463
7-    اثبات الهداه،ج3،ص534،روایت475

نوع مطلب : امام مهدی(عج)، 


درباره وبلاگاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...

نوای مهدوی

این نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic