صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
جشنواره مهدویت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شعبان
ماه هشتم از ماه هاى عرب است.
در جاهلیت آن را عاذل مى گفتند ولادت حضرت مهدى ارواحنا له الفداء در آن واقع شده است.

در این ماه روحیه آمادگى آمیخته به ترس و هراسى در جهان اسلام نمایان مى شود كه ناشى از بروز آن دسته از جریانات سیاسى است كه در یك عرصه با هم به تاخت و تاز مشغولند كه از ماه رجب به مرور رو در روى هم قرارگرفته اند.

به طوركلى دو جریان در این ایام در حال شكل گرفتن است.جریان یاوران حضرت مهدى ارواحنا له الفداء یمانى از یمن و سید خراسانى از ایران و جریان سفیانى كه بر رقباى خویش اصهب و ابقع فایق آمده و پس از این پیروزى با رومیان و یهودیان غرب هم پیمان گشته است.در ماه شعبان جریانات از هم جدا شده و مردم هم از كنار یكدیگر پراكنده مى شوند و به همین علت است كه در احادیث نشانه ها و حوادث دوران ظهور، خاورمیانه همانند میدان مبارزه و جنگهاى متعدد و با كشته هاى بسیار ترسیم شده است. ساكنان این منطقه هم كه مسلمانان هستند در شرایط گرفتارى و سختى و ناراحتى به سر مى برند كه نتیجه عدم ثبات سیاسى كشورهاى منطقه است و به زودى هم آتش جنگ جهانى بزرگى برافروخته خواهد شد.

ابو بصیر نقل مى كند كه از امام صادق علیه السلام درباره ماه رجب پرسیدم حضرت فرمودند: پیش از اسلام دوران جاهلیت آن را یعنى ماه رجب را بزرگ مى شمردند و در آن جنگ نمى كردند نام آن را ماه خالى از نداى جنگ نهاده بودند.

ابو بصیر مى گوید: پرسیدم شعبان؟ فرمود: امور در آن از هم جدا مى شود؟ گفتم ماه رمضان چطور فرمود: ماه خداوند تبارك وتعالى است كه در آن به نام صاحب شما، حضرت مهدى ارواحنا له الفداء و پدرش ندا در دهند.

... پرسیدم: جمادى الاول و الثانى؟

فرمود:از ابتدا تا انتهایش فتح و پیروزى است. [1]

ابو حمزه ثمالى از قول امام باقر علیه السلام نقل كرده كه فرمودند : وقتى شنیدید كه مردم شام دچار اختلاف شده اند، از آن جا فرار كنید كه فتنه و كشتار به جانش افتاده است.

گفتم به كجا فرار كنیم؟ فرمودند: مكه بهترین جایى است كه مردم بدانجا بگریزند. [2] در روایتى كه در روضة الكافى آمده و این رویدادها را توصیف كرده و مردم را متوجه وظایفشان درآن زمان و شرایط مى كند آمده است: وقتى ماه رجب شد با نام خداوند متعال روى كنید و اگر دوست داشتید كه تا شعبان به تأخیر بیندازید، ضرر نمى بینید و اگر دوست داشتید كه در میان اقوام و خویشانتان پناه بگیرید روزه بگیرید شاید براى شما بهتر محكم تر باشد . سفیانى هم به عنوان یك نشانه براى شما كافى است. [3]

در این حدیث اجازه داده شده است كه شتاب كردن در مسافرت تا پایان ماه رمضان به تأخیر انداخته شود.

پی نوشت ها :
[1] بحار الانوار ج 19، ص 63 مستدرک ج 2، ص265.

[2] بحار الانوار، ج52 ص 271.
[3] همان ص302.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: