صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
جشنواره مهدویت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شیعه و مهدى
از نظر شیعه، مسأله مهدویت و نوید ظهور مهدى موعود ارواحنا له الفداء، یكى از مسایل بسیار حیاتى اسلام به شمار مى رود و به اندازه اى اهمیت دارد كه اعتقاد به ظهور حضرت، در ردیف وقوع قیامت، و تكذیب و تصدیقش در ردیف تكذیب و تصدیق رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم مى باشد.

از نظر شیعه، مهدویت یك مسأله كهن و ریشه دار است و سابقه آن به نخستین روزهاى طلوع فجر اسلام و دوران رشد شخص نبى اكرم صلی الله علیه و آله و سلم برمى گردد.

به اعتقاد شیعه، علاوه بر آیات متعددى كه در قرآن كریم وارد شده و پیشوایان دینى آن ها را به وجود مقدس مهدى موعود تفسیر كرده اند، صدها حدیث معتبر و متواتر از حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم و جانشینان آن حضرت صادر شده كه در آن هاصفات، خصوصیات و جزئیات زندگى آن منتظر موعود و این كه پس از تولد دو بار غیبت خواهد داشت و پس از غیبت طولانى ظهور خواهد كرد و با تشكیل حوادث واحد جهانى، جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود، بیان شده است.

شیعیان بر اساس روایات عقیده دارند كه مهدى موعود ارواحنا له الفداء، سرى از اسرار حق و آخرین برگزیده الهى است كه پس از تولد از نظرها غایب شده است و پس از مدت زمانى طولانى ظهور مى نماید و او حجة الله، خلیفة الله و بقیة الله است.

مهدى موعود ارواحنا له الفداء از نسل پاك پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم و از على و زهرا علیه السلام و نهمین نفر از فرزندان امام حسین و فرزند بلا فصل امام حسن عسكرى علیه السلام است. شیعیان دوازده امامى عقیده دارند كه حضرت مهدى ارواحنا له الفداء، همنام و هم كنیه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و هم اكنون زنده است و هنگامى كه خداوند اجازه ظهورش دهد قیام مى كند و زمین را پر از عدل و داد مى نماید.

شیعیان طبق وعده هاى انبیاى سلف علیه السلام و نویدهاى كتب مذهبى، و وعده هاى صریح قرآن كریم عقیده دارند كه: آن گاه كه اخلاق و معنویت از میان بشر رخت بربندد و ظلم و ستم فراگیر شود و اسباب ظهور مهیا گردد، حضرت مهدى ارواحنا له الفداء به فرمان حق قیام مى كند.

با آمدنش هیچ حكومت باطلى روى زمین باقى نمى ماند . مرزهاى جغرافیایى میان كشورها برداشته مى شود، مظامر شرك و كفر و بى عدالتى از بین مى روند، عدالت اجتماعى تأمین مى گردد، هر حقى به صاحب حق مى رسد و در سراسر جهان، تنها یك نظام حكومت مى كند و آن نظام عادلانه اسلام و احكام نجات بخش آسمانى قرآن كریم است. [1]

پی نوشت ها :
[1] ظهور حضرت مهدی ارواحنا له الفداء از دیدگاه اسلام مذاهب وملل جهان هاشمی شهیدی ص 68.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: