صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
جشنواره مهدویت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
رجعت امامان
رجعت امامان در قرآن كریم و روایات و زیارت ها آمده است. در قراَن آمده است: اِن الذى فرض علیك القرآن لرادک الی معاد[1] آن كسى كه قرآن را بر تو فرو فرستاد به یقین، تو را به وعده گاهت باز مى گرداند. امام سجاد علیه السلام در تأویل این آیه شریفه فرمود: پیامبر شما و امیر مؤمنان و امامان اهل بیت، در عصر ظهور به دنیا باز مى گردند. [2] در روایتى امام صادق علیه السلام مى فرماید: نخستین كسى كه در جریان رجعت به دنیا باز مى گردد، امام حسین علیه السلام است. [3] و فرمود: حسین علیه السلام به اراده حكیمانه خداوند به دنیا بازمى گردد و حضرت مهدى ارواحنا له الفداء انگشتر سلیمان را به همراه زمام امور جامعه به او مى سپارد، و او كسى است كه قائم ارواحنا له الفداء را پس از یك زندگى طولانى و شكوهبار كه از دنیا مى رود، غسل مى دهد و به خاك مى سپارد. [4] نیز در تاویل آیه شریفه قران ثم رددنا لکم الكرة علیهم [5] مى فرماید: حسین علیه السلام با حدود هفتاد نفر از یاران خویش به خواست خدا به دنیا باز مى گردد.... درهمان حال، حضرت مهدى ارواحنا له الفداء نیز در میان یاران حسین علیه السلام و مردم است.آن گاه هنگامى كه عرفان و ایمان مردم نسبت به رجعت حضرت حسین علیه السلام استوار گردید، پایان زندگى امام مهدى ارواحنا له الفداء فرا مى رسد. امام حسین علیه السلام امور مربوط به غسل و نماز و به خاك سپارى پیكر پاكش را به عهده مى گیرد، چرا كه پیكر مطهر امام معصوم را تنها همانند او باید غسل و كفن كند و بر پیكر او نماز بگذارد و او را به خاك سپارد. [6] در زیارت نامه هاى رسیده از جانب امامان راستین نیز، مسأله رجعت به طور صریح بیان شده است.

امام صادق علیه السلام از رجعت حضرت على علیه السلام سخن مى گوید و توضیح مى دهد كه براى آن حضرت چندین بار رجعت است[7] خود حضرت امیر علیه السلام نیز در ضمن خطبه مفصلى فرمودند: براى من بازگشت پس از بازگشت و رجعت پس از رجعت است، من صاحب رجعت ها هستم، من صاحب صولت ها و شوكت ها هستم، من صاحب دولت ها و قدرت ها هستم [8] از نظر روایات، تردیدى نیست كه منظور از دابة الارض در آیه 82 سوره نمل، رجعت حضرت على علیه السلام مى باشد. امام باقر علیه السلام از حضرت على علیه السلام نقل مى كنند كه فرمود:به من شش فضیلت داده شده:

1. علم منایا و بلایا و وصایا به من داده شده.

2. سخن فصل جداكننده حق و باطل به من عطا شده.

3. من صاحب رجعت ها هستم.

4. فرمانروایى كل به من داده شده.

5. من صاحب عصا و میسم هستم.

6. من دابة الارض هستم كه با مردم سخن خواهم گفت
. [9]


پی نوشت ها :
[1] سوره قصص 85.

[2] بحارالانوار ج 53 ص 32 تفسیر برهان ج 3 ص 239.
[3] بحار الا نوار ج 53 ص 63.
[4] همان ص 103.
[5] سوره اسراء6.
[6] كافى ج 8 ص 206 بحار الانوار ج 51 ص 56 تفسیربرهان ج 2 ص 406.
[7] بحار الانوار ج 53 ص 75.
[8] همان ص 46 تفسیرصافى ج ا ص 6 32 تفسیربرهان ج 3ص 149.
[9] تفسیربرهان ج 3 ص 209 نورا لثقلین ج 4 ص 97 تفسیرصافى ج 4 ص 75.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: