صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
جشنواره مهدویت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
زنان در غیبت صغرى
در دوران سخت غیبت صغرى، در روزهایى كه شیعیان پس از دویست و شصت سال با یك آزمایش بزرگ رو به رو بودند و مى بایست با غیبت امام خو كنند، یك زن به عنوان مفزع و پناه معرفى مى شود و آن مادر بزرگوار امام حسن عسكرى علیه السلام است .

در این دوره، اگر چه امام هادى و امام حسن عسكری علیه السلام ، زمینه غیبت را از پیش فراهم كرده بودند وشخصیت هاى مورد اعتمادى همانند عثمان بن سعید عمرى و پسرش محمد بن عثمان را به عنوان وكیل معرفى كرده بودند، به دلایلى از موقعیت مادر امام حسن عسكرى علیه السلام ، معروف به جده استفاده شد و وى پناه شیعه معروف گردید.

ازگفت و گوى احمد بن ابراهیم با حكیمه دختر امام جواد علیه السلام برمى آید كه پس از گذشت دو سال از رحلت امام حسن عسكرى علیه السلام ، همچنان بسیارى ازكارها به دست مادر بزرگوار امام حسن عسكرى علیه السلام انجام مى شده است، ولى در حقیقت از طرف حضرت حجةبن الحسن ارواحنا له الفداء و به فرمان آن حضرت صورت گرفته است .

شیخ صدوق، از احمد بن ابراهیم نقل كرده است كه در سال 262ق. بر حكیمه دختر امام جواد علیه السلام وارد شدم و از پس پرده با وى سخن گفتم و از او درباره اعتقادش به امامان پرسیدم . او همه آن ها را یكایك شمرد و آنگاه حجة بن الحسن بن على را نیز نام برد ...

از او پرسیدم: این فرزند كجاست؟ گفت: در پس پرده غیب است. گفتم پس شیعه به چه كسى پناه ببرد؟ گفت: به جده، مادر امام حسن عسكرى علیه السلام. سپس افزود: این دستور از سوى امام حسن عسكرى علیه السلام و به پیروى از امام حسین علیه السلام صورت گرفته است. زیرا امام حسین علیه السلام در ظاهر براى حفظ جان فرزندش امام سجاد علیه السلام به خواهرم زینب كبرى علیه السلام وصیت كرد و در نتیجه تا مدتى هر آن چه از امام زین العابدین علیه السلام صادر مى شد به حضرت زینب علیه السلام نسبت داده مى شد تا امر پنهان باشد و حساسیت ها نسبت به امام سجاد علیه السلام کمتر شود. این امتیاز براى جده باقى بود تا آنكه كسانى مانند عثمان بن سعید و دیگر سفرا و نایبان خاص امام زمان ارواحنا له الفداء در بین شیعیان شناخته شدند و منزلت یافتند.

پس از شهادت امام عسكرى علیه السلام یك بانو نظر دستگاه خلافت بنى عباس را نسبت به تعقیب امام زمان تغییر داد . نوشته اند پس از گزارش جعفركذاب، كه در خانه امام حسن عسكرى علیه السلام ، فرزند خردسالى از آن حضرت باقى مانده است، آن ها به خانه امام هجوم بردند و پس از دستگیرى صیقل( یكى ازكنیزان امام) فرزند خردسال را از او مطالبه كردند.

او نخست انكاركرد و آنگاه براى اینكه موضوع براى آن ها پوشیده ماند، گفت: من حامله هستم. از این رو آن كنیز را به دست أبى الشوارب قاضى وقت، سپردند تا از او مراقبت كند. در مدتى كه صیقل زیر نظر قاضى نگهدارى مى شد، دستگاه خلافت با مرگ عبید بن خاقانى و شورش صاحب الزنج رو به رو شده و صیقل از وضعیت آشفته سود جست و فرار كرد.[1]

پی نوشت :
[1] نشریه موعود، شمار27ص74.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: