صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
جشنواره مهدویت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ادله وجود خارجى حضرت مهدى در عصر غیبت كبرى
در موضوع مهدى ارواحنا له الفداء با این تعبیر كه وى رهبرى، منتظر است تا در سطحى برتر جهان را دگرگون كند سخنان بسیارى از پیامبر اسلام صلی الله و علیه و آله و سلم امامان علیه السلام به دست ما رسیده است، به طورى كه در اصالت و صحّت آن نمى توان هیچ تردید روا داشت باید گفت تنها از طریق اهل سنت بیش از چهار صد حدیث در این خصوص از پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم گزارش شده است و اگر اخبار رسیده از طریق شیعه و سنى را شمارش كنیم به بیش از 6000 روایت در مورد امام مهدى ارواحنا له الفداء بر مى خوریم كه مسلماً شماره بزرگى است براى تجسم این اندیشه در امام دوازدهم ارواحنا له الفداء و پذیرش آن نیز دلایل كافى و روشن وجود دارد كه همه را مى توان در دو دلیل خلاصه كرد كه یكى اسلامى و دیگرى علمى است با دلیل اسلامى وجود رهبر منتظر ثابت مى شود و با دلیل علمى روشن مى گردد كه مهدى ارواحنا له الفداء تصور و افسانه نیست بلكه حقیقتى است كه وجود آن با تجربه تاریخى ثابت شده است.

1 ـ دلیل اسلامى :
درصدها روایتى كه از پیامبر عظیم الشأن صلی الله و علیه و آله و سلم و امامان شیعه علیه السلام به ما رسیده و ویژگیهاى مهدى ارواحنا له الفداء را برشمرده، در مى یابیم كه او از اهل بیت و فرزندان حضرت فاطمه و نهمین فرزند امام حسین علیه السلام و دوازدهمین امام از ائمه دوازده گانه است. و از جمله احادیثى كه در اینجا به آن اشاره مى نماییم روایتى از پیامبر خدا صلی الله و علیه و آله و سلم درباره جانشینان و پیشوایان پس از خود است كه فرمود:

آنها (جانشینان من) دوازده نفرند و از قریش هستند.

متن این حدیث از راههاى گوناگون و با الفاظ متفاوت روایت شده است. و برخى روایت شماران كه روایات اینگونه را شمرده اند، به بیش از 270 روایت رسیده اند كه همه آنها از معروفترین كتابهاى حدیثى شیعه و سنى گرفته شده است. و از قلم كسانى همچون بخارى و مسلم و ترمذى و ابوداوود و احمد، در مسند و حاكم در مستدرك بر صحیحین بازگو گردیده است. و باید گفت، این حدیث روشنگر یك حقیقت خدایى است كه بر زبان پیامبر اكرم صلی الله و علیه و آله و سلم جارى شده است.

2 ـ دلیل علمى:
پایه دلیل علمى، بررسى و تجربه زمانى 70 ساله غیبت صغرى است. غیبت صغرى نشان دهنده مرحله نخست امامت مهدى ارواحنا له الفداء است ; زیرا سرنوشت حتمى امام این بود كه از دیده هاى مردم پنهان بماند اگرچه دل و فكرش در میان مردم باشد. ولى در این زمان نیز امام با نایبان خاص خود با مردم ارتباط برقرار مى نمود و سؤالات شفاهى و كتبى مردم را پاسخ مى دادند.

آرى غیبت صغرى یك تجربه علمى شمرده مى شود تا چیزى كه واقعیت عینى و خارجى دارد، اثبات كند و پذیرش واقعیت رهبرى امام مهدى ارواحنا له الفداء را با ویژگیهاى ولادت و زندگى و غیبت كبرى آن حضرت ممكن سازد.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: