تبلیغات
آفتاب پنهان - غیبت امام و هدایت به حق
 
صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
غیبت امام و هدایت به حق
امامت و غیبت از دیدگاه علم كلام ، علم الهدی سید شریف مرتضی اگر گفته شود:

با فرض غیبت امام چه راهى براى رسیدن به حق وجود دارد؟

اگر بگویید: راهى بسوى حق وجود ندارد در این صورت مردم را در سرگردانى و گمراهى و شك و تردید در بقیه امورشان قرار داده اید.
و اگر بگویید: به وسیله دلایل حق و نشانه هاى آن، به حق مى توان رسید (در جوابتان گفته مى شود: خود این تصریحى است به اینكه با وجود این دلایل و نشانه ها، دیگر نیازى به امام نیست) و باید به حق رجوع كرد.

در جواب از این اشكال و تفاصیل آن گوییم:

حق بر دو قسم است : عقلى و سمعى.

حق عقلى به وسیله دلایل و برهانهایش بدست مى آید و با نظر كردن و دقت و تأمّل در آن، درك مى شود. اما حق سمعى (اقوالى از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و تصریحاتى از ناحیه ایشان و امامان از نسل ایشان به عنوان دلایل و نشانه هایى براى شناخت آن قرار داده شده) و همه موارد آن را بیان كرده و توضیح داده اند و هیچ موردى را بدون دلیل وا نگذاشته اند.

با این همه، اگرچه مسأله حق و اقسام آن همانطور است كه ما گفتیم، لكن نیاز به امام امرى ثابت و لازم است; بخاطر اینكه دلیل نیاز مستمر و همیشگى انسانها به او ـ در هر زمان و به هر شكلى كه باشد ـ عبارت از اینست كه: امام لطفى در حق ماست كه در انجام واجبات و دورى گزیدن از بدیها تأثیر دارد و این امر، بگونه اى است كه هیچ چیز دیگرى ما را مستغنى از آن نمى سازد و هیچ چیزى در این جایگاه، جایگزین او نتواند بود.

و اما نیاز به او در امور مرتبط با حق سمعى و اقوال شرعى، باز هم ظاهر و آشكار است. زیرا نقل روایت، اگرچه از طرف حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم و پدران بزرگوار حضرت مهدى ارواحنا له الفداء در باره تمام امورِ مورد نیاز دین، وارد شده است; با این همه ممكن است نقل كنندگان روایت به دلیلى یا از روى تعمّد یا از روى اشتباه، دست از نقل بكشند و بدینوسیله نقل منقطع بشود، یا در بین كسانى كه نقل آنها حجیّت ندارد باقى بماند. در اینصوت نیاز به امام خواهد بود تا آن را كشف كند و توضیح بدهد و مورد تقصیر را بیان فرماید.

پس ظاهر شد كه: نیاز به امام در هر حالى ثابت است اگرچه رسیدن به حق از طریق دلائل و ادله آن نیز ممكن باشد.

هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: