صفحه نخست          تماس با مدیر            نسخه موبایل                RSS                  
جشنواره مهدویت
شمارنده
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
اینكه دعا صله و احسان است
به بیان این‏كه: احسان و صله به دو امر حاصل مى ‏شود:

یكى: منفعت رساندن به دیگرى.

دوم: دفع زیان از غیر، و این هر دو با دعا كردن حاصل مى ‏گردد.


چون از منافع بزرگ و ارزشمند، احترام است، و بدون تردید دعا كردن نوعى احترام است، مچنین قبلاً گذشت كه دعا براى تعجیل ظهور حضرت صاحب الزمان ارواحنا له الفداء با شروطى كه مقرّر شده، سبب جلو افتادن آن است و با آن، همه‏ گونه خیر و بركت آشكار مى‏ گردد و همه ضررها از بین مى ‏رود.

و نیز از جمله آثار دعا مسرّت و خرسندى كسى است كه برایش دعا مى‏ شود، و سرور آن حضرت خود منفعتى عظیم است . و دیگر این‏كه: دانستیم دعا در جلو افتادن ظهور حضرت قائم ارواحنا له الفداء تأثیر دارد، و با ظهورش از خود و شیعیانش غم و اندوه برطرف مى ‏شود و همّ و غم و سختى و مشقّت دور مى‏ گردد، بلكه خود دعا در دفع همّ و غم مؤثر مى ‏باشد . و از دلایل این‏كه اعانت و احترام به زبان از مصادیق صله و احسان است، روایتى است كه در مجلّد یازدهم بحار مسنداً از جابر از حضرت ابوجعفر باقرعلیه السلام آمده كه گفت: بر آن حضرت داخل شدم و نیازمندى ‏ام را شكایت كردم.

حضرت فرمود: اى جابر نزد ما درهمى نیست، دیرى نگذشت كه كمیت بر آن حضرت وارد شد و عرضه داشت: فدایت شوم اگر اجازه دهید قصیده‏ اى برایتان بخوانم؟ فرمود: بخوان. كمیت قصیده ‏اى خواند. حضرت فرمود: اى جوان! از آن اتاق بدره‏اى بیرون بیاور به كمیت بده . سپس كمیت عرضه داشت: فدایت شوم! اگر بخواهید اجازه دهید سومین قصیده را بخوانم؟ فرمود: بخوان.

بعد از خواندن كمیت، امام فرمود: اى جوان! از آن اتاق بدره‏اى بیرون آور به كمیت بده، جابر گوید: پس بدره‏اى بیرون آورد و به كمیت داد. كمیت گفت: فدایت شوم، به خدا قسم! من شما را به خاطر دنیا دوست نمى‏ دارم و از این اشعار جز صله رسول خداصلى الله علیه وآله وسلم و حقوقى كه خداوند بر من قرار داده چیزى نخواستم. گوید: حضرت باقر علیه السلام براى او دعا كرد سپس فرمود: اى جوان این بدره ‏ها را به جاى خود بازگردان. جابر گوید: در دلم گفتم: به من فرمود: درهمى ندارم. و براى كمیت سى هزار درهم امر فرمود! گوید: آن‏گاه كمیت برخاست و رفت.

به آن حضرت عرض كردم: فدایت شوم! فرمودى: نزد من درهمى نیست با این حال براى كمیت سى هزار درهم امر كردى؟ فرمود: اى جابر! برخیز و به آن اتاق برو. جابر گفت: برخاستم و به آن اتاق رفتم هیچ اثرى از آن درهم‏ ها نیافتم، به خدمت آن حضرت برگشتم. فرمود: اى جابر! آنچه از شما مخفى داشته ‏ایم بیش از آن است كه براى شما آشكار كرده‏ ایم. سپس برخاست، دستم را گرفت و به آن اتاق برد و با پایش به زمین زد ناگاه چیزى شبیه گردن شتر از طلا بیرون آمد.

سپس فرمود: اى جابر! این را بنگر و به كسى - جز افراد مورد اطمینان از برادرانت - مگوى، خداوند بر آنچه بخواهیم ما را توانا ساخته، و اگر بخواهیم زمین را برانیم این كار را مى‏ كنیم. [1]

وجه دلالت این حدیث این‏كه: كمیت مدح با زبان را صله پیغمبر صلى الله علیه و آله وسلم دانست و امام‏ نیز این معنى را امضا و تصدیق كرد. دعا براى امام‏ علیه السلام نیز همین‏طور است زیرا كه آن نیز احسان و احترام است.

پی نوشت :
[1] بحار الانوار: 239/46.


هوای دلاینجا آسمان ابری ست
آنجا را نمی دانم
اینجا هوایش بهاری نیست
آنجا را نمی دانم
اینجا عاشقا تنهایند
آنجا را نمی دانم
اینجا دل برای تو تنگ است
آنجا را نمی دانم...
کتابنامه

کتاب «مهدیان دروغین» تألیف حجت‌الاسلام رسول جعفریان منتشر و روانه بازار شد. دانشیار دانشگاه تهران در این کتاب به تقسیم حوزه‌های مختلف جغرافیایی دنیای اسلام پرداخته و مهدیان دروغین در مناطق و دوره‌های مختلف تاریخ را معرفی کرده است.

نظرسنجی
به نظر شما چقدر برای واقعه ظهور آماده هستیم؟دیگر امکاناتاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید: